ZUS zaprasza na wystawę jubileuszową do Gliwic i Piekar Śląskich

2024-06-10

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji przygotowano jubileuszową wystawę „Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce”.

Od 11 do 16 czerwca będzie ona dostępna dla mieszkańców Gliwic, a od 17 do 23 czerwca ekspozycja pojawi się w Piekarach Śląskich.

Czy ZUS nazywano kiedyś Landesversicherungsanstalt? Jak wyglądały pierwsze maszyny liczące i komputery w instytucji? Jak wyglądały kiedyś legitymacje emeryta, ale też jak dziennikarze na początku XX wieku opisywali powstanie ZUS i jaką przyszłość mu wróżyli – to tylko niektóre informacje, których będzie można się dowiedzieć, oglądając ekspozycję „Rzeczpospolita Ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce”.

24 października 1934 r. na mocy rozporządzenia Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki powołał do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który już od wielu lat jest najważniejszą instytucją polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

– Jubileuszowa ekspozycja prezentuje najważniejsze etapy rozwoju systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz historię ZUS na tle dziejów państwa i społeczeństwa polskiego. Interesujące fotografie wzbogacone licznymi komentarzami, dygresjami oraz wypowiedziami naocznych świadków historii przedstawione są zarówno z perspektywy pracowników ZUS, jak i zwykłych obywateli. Wystawa ukazuje, jak losy Polski i Polaków splotły się nierozerwalnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest ona tylko suchym zestawieniem faktów, ale szerokim spectrum spojrzenia na historię ubezpieczeń społecznych w niepodległej Polsce – zachęca Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS. 

Z wystawy dowiemy się nie tylko, w jaki sposób były odprowadzane składki i wypłacane świadczenia, ale też jak Fundusz Ubezpieczeń Społecznych pomógł w odzyskaniu wolności i za co stalinowcy nie znosili ZUS. Od początku swojego istnienia Zakład podejmował działalność edukacyjną i informacyjną. Starał się pomagać Polakom podczas okupacji, a istotną rolę odegrali na tym polu lekarze ZUS. Wystawa pokazuje też ostatnie lata, kiedy to ZUS jest już w pełni zinformatyzowaną instytucją, liderem na polu IT. – Warto wygospodarować kilka chwil na tę ważną lekcję historii, gwarantuję, że to będą ciekawe informacje i zdjęcia, których nie znajdziemy w podręcznikach historii – dodaje rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu zaprasza na ekspozycję mieszkańców Gliwic od 11 do 16 czerwca na  dziedziniec Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Akademicka 2). Natomiast mieszkańcy Piekar Śląskich będą mieli okazję  zapoznać się z wystawą w dniach od 17 do 23 czerwca na dziedzińcu przed budynkiem Radia Piekary Miejskiego Domu Kultury (ul. Bytomska 73).

Wystawa składa się z 22 tablic. Materiały, które nie zmieściły się na niej, wykorzystano w publikacji „RZECZPOSPOLITA UBEZPIECZONYCH. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce”, która również zostanie udostępniona podczas ekspozycji wystawy.

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.