ZUS przypomina: wnioski o rentę rodzinną - do końca września

2022-09-08

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną, mają czas na złożenie dokumentów o dalszą wypłatę świadczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta rodzinna po zmarłym rodzicu przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia. Jednak gdy kontynuują naukę, mogą ją otrzymywać do 25. urodzin. W przypadku, gdy uczeń kończy 25 lat i jest w trakcie ostatniego roku nauki, świadczenie przysługuje do końca roku szkolnego lub akademickiego.

Uprawionym renta wypłacana jest przez miesiące nauki oraz wakacje. Wypłata świadczenia jest zgodna z okresem nauki wskazanym w zaświadczeniu przez placówkę.

Maturzyści przyjęci na pierwszy rok studiów formalności w ZUS muszą dopełnić do końca września.

Gdy szkoła nie będzie mogła wystawić zaświadczenia w terminie, należy dostarczyć zawiadomienie o przyjęciu na studia i informację z datą rozpoczęcia nauki. Trzeba się także zobowiązać do dostarczenia dokumentów najpóźniej w miesiącu, w którym rozpocznie się rok akademicki.

Pozostali studenci na złożenie dokumentów mają czas do końca października. Jeśli rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie o dalszej edukacji należy złożyć do końca miesiąca, w którym ją rozpoczęto.

W razie zaprzestania nauki uczniowie powinni jak najszybciej zawiadomić o tym ZUS. Jeśli tego nie zrobią, świadczenie trzeba będzie zwrócić z odsetkami.

Rentę bez ograniczeń wiekowych mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub jeszcze w trakcie nauki (przed 25. rokiem życia), stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.