ZMP interweniuje w sprawie energii

2022-09-28

Zarząd Związku Miast Polskich wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o interwencję i zbadanie sytuacji na rynku energii – w związku z drastycznym wzrostem cen prądu dla samorządów (wzrosty stawek nawet do 800-900% w przetargach, w których oferty się pojawiły). Podobne pisma skierował też do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i polskiego rządu.
Zdaniem ZMP państwowe spółki energetyczne podzieliły rynek w sposób niezgodny z zasadami uczciwego udziału w zamówieniach publicznych oraz podyktowały ceny, które nie mają nic wspólnego z faktycznym wzrostem kosztów wytwarzania energii. Wynika to z wiedzy, za ile polskie elektrownie kupują węgiel od polskich kopalń i o ile spadły ceny uprawnień do emisji CO2. Jest to zasadniczo sprzeczne z kryteriami określonymi w prawie energetycznym.
Zarząd Związku Miast Polskich postanowił więc wystąpić do prezesów UOKiK i URE o pilne podjęcie stosownych działań, a także do rządu o skuteczniejszy nadzór właścicielski nad państwowymi spółkami.
Wkrótce po posiedzeniu Zarządu ZMP resort aktywów państwowych opublikował w mediach społecznościowych pismo z zapowiedzią ustawowej regulacji ceny energii elektrycznej dla samorządów i podmiotów wrażliwych. Według założeń przygotowywanego projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego wprowadzona zostanie dla nich maksymalna cena energii elektrycznej. Środki na pokrycie kosztów tego wsparcia mają pochodzić ze specjalnego podatku od nadzwyczajnych zysków spółek za obecny rok, a wśród nich zwłaszcza firm energetycznych.

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.