Z Wszechnicą o pożarach w historii Ziemi

2022-09-20

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi – informuje Urząd Miejski.

W czwartek 29 września gościem Wszechnicy będzie dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Leszek Marynowski.

Wykładowca – geolog i specjalista w zakresie geochemii organicznej i nieorganicznej – jest laureatem nagrody im. Ignacego Domeyki Polskiej Akademii Nauk, a także autorem ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Swoje wystąpienie w Willi Caro poświęci najstarszym pożarom w historii Ziemi, ich przyczynom i skutkom. Szczególna uwaga zostanie poświęcona okresom tzw. wielkich wymierań i współwystępowania globalnych pożarów w ich trakcie. Wyjaśnione zostaną sposoby detekcji pożarów w skałach oraz określania ich rodzajów. Dodatkowo przedstawiony będzie wkład polskich naukowców w zagadnienia związane z paleopożarami.

Początek – godz. 16.00. Wstęp wolny!

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.