Wybory do Parlamentu Europejskiego. Tak zagłosowali gliwiczanie

2024-06-11

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego frekwencja w Gliwicach tradycyjnie przewyższyła średnią krajową (40,65%) i wojewódzką (40,31% dla woj. śląskiego). Wyniosła 44,16%. Uprawnionych do głosowania było 128.107 gliwiczan, a ważny głos oddało 56.309 osób. W okręgu wyborczym nr 11, obejmującym m.in. Gliwice, uzyskano 6 europejskich mandatów poselskich. Zdobyli je (w kolejności alfabetycznej): Borys Budka (KO), Patryk Jaki (PiS), Łukasz Kohut (KO), Mirosława Nykiel (KO), Marcin Sypniewski (Konfederacja WiN) i Jadwiga Wiśniewska (PiS) – informuje Urząd Miejski.

O mandaty w okręgu wyborczym nr 11 ubiegali się kandydaci z 10 list wyborczych. W Gliwicach najwięcej głosów oddano na listę Koalicji Obywatelskiej (50,43%), Prawa i Sprawiedliwości (27,41%) oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość (9,83%). W skali całego kraju te trzy ugrupowania, obok Lewicy i Trzeciej Drogi PSL–PL2050 Szymona Hołowni, będą miały swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim. W Polsce wybieraliśmy 53 reprezentantów – posłanki i posłów do PE. 

W Gliwicach za Konfederacją WiN uplasowały się Lewica (5,37%) i Trzecia Droga PSL–PL2050 Szymona Hołowni (5,07%). Najmniejsze poparcie w mieście otrzymały komitety: Polexit (0,19%) i Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (0,11%).

Zdecydowanym liderem w Gliwicach, na Śląsku i w kraju okazał się Borys Budka (KO), zdobywając rekordowe 334.842 głosy w całym okręgu wyborczym nr 11, a w Gliwicach 20.474 głosy.

Fot. Freepik

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.