Wszechnica PAU. Dlaczego uczymy się śpiewać?

2023-05-23

Wokół tego pytania toczyć się będzie piąte w tym roku spotkanie Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności. 25 maja wykład w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) wygłosi prof. Jan Ballarin – światowej sławy tenor, solista operowy, twórca niezapomnianych kreacji scenicznych i wykonawca muzyki oratoryjnej, uznany pedagog i wykładowca akademicki.

Jan Ballarin – absolwent, a później pedagog i profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, długoletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego w Gliwicach – przez 15 lat był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu. Tam wykreował szereg postaci, w tym pierwszoplanowe w operach „Poławiacze pereł”, „Eugeniusz Oniegin”, „Cyrulik sewilski”, „Czarodziejski flet” i „Straszny dwór”. W swojej karierze ma także występy na deskach Operetki Śląskiej w Gliwicach. To ceniony animator życia kulturalnego w regionie, o blisko 60-letnim dorobku pracy artystyczno-pedagogicznej. O jego autorytecie i pozycji zawodowej świadczy trzykrotny wybór na dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach oraz powierzenie stanowiska dyrektora Instytutu Wokalno-Aktorskiego.

Jest laureatem Złotej Maski, tytułu „Człowieka Ziemi Gliwickiej” i medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wychował wielu znamienitych i wybitnych wokalistów cenionych w kraju i za granicą. Był pierwszym pedagogiem światowej sławy tenora Piotra Beczały, a pod jego kierunkiem aktualnie kształci swój głos Krystian Ochman, wnuk Maestro Wiesława Ochmana. Uczniowie i studenci prof. Ballarina zdobywali czołowe lokaty w konkursach wokalnych w kraju i zagranicą. Są solistami w teatrach muzycznych w Zurychu, Bazylei, Essen, Detmold, Krakowie, Bytomiu i Wrocławiu.

Wykład prof. Jana Ballarina rozpocznie się o godz. 16.00. Wstęp wolny.

Fot. Urząd Miejski

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.