Wnioski o 500+ w języku ukraińskim od soboty i „Weekend dla Ukrainy” w ZUS

2022-03-24

Od soboty 26 marca  będzie dostępny w języku ukraińskim specjalny wniosek o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. W najbliższy weekend 26 i 27 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i w niedzielę wybrane placówki będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+. 

Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie od soboty 26 marca. Dlatego też w najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę  26 marca i w niedzielę 27 marca, w godz. od 9.00 do 15.00 będą otwarte placówki ZUS w Zabrzu i w Tarnowskich Górach, natomiast, oprócz tego, 26 marca będą także otwarte ZUS w Bytomiu i w Gliwicach (w godz. od 9.00 do 15.00).

* Weekend dla Ukrainy w ZUS

- Pracownicy ZUS będą do dyspozycji obywateli Ukrainy, by pomóc im założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500+. Serdecznie zapraszamy obywateli Ukrainy do skorzystania z tej oferty i odwiedzenia ZUS właśnie w weekend w wybranych placówkach, by założyć profil PUE i wysłać elektroniczny wniosek o świadczenie 500 plus – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

* Do wniosku o 500+ potrzebny PESEL

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500+, wcześniej obywatel Ukrainy musi posiadać swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek o świadczenie rodzinne. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędne do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalnego numeru PESEL, musi go mieć nadany zarówno rodzic, jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego). Wszystkie te informacje dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS są dostępne na stronie internetowej Zakładu, także w języku ukraińskim.

* Duże zainteresowanie infolinią w języku ukraińskim

W poniedziałek 21 marca  ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w językach ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

- Infolinia ZUS w języku ukraińskim od pierwszego dnia uruchomienia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Konsultanci pierwszego dnia odebrali 845 połączeń, udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim – wylicza Kopczyńska.
Ze statystyk wynika, że najwięcej zapytań było o sprawy ogólne dotyczące świadczeń rodzinnych i co należy zrobić, aby złożyć wniosek - o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało, kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Najwięcej dzwoniących było zainteresowanych wnioskiem 500+. 78 osób profilem PUE, a przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych

Większość informacji, o które pytali dzwoniący, są dostępne na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl), także w języku ukraińskim.

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.