Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS

2022-05-18

Ponad 932 tys. cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju, o 57 tys. więcej niż pod koniec 2021 r. W województwie śląskim też odnotowano wzrost liczby cudzoziemców. Pod koniec marca składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych spływają za blisko 80 tysięcy osób z zagranicznym paszportem. 

Statystyki ZUS z końca marca tego roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce. Pod koniec grudnia 2021 r. w całym kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec marca tego roku liczba ta przekroczyła 932 tys. 

* Najwięcej obywateli Ukrainy

Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, zarówno w zestawieniu krajowym, jak i w naszym województwie, są obywatele Ukrainy. Mimo wojny nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. W województwie śląskim na 79,5 tys. cudzoziemców 62,7 tys. to Ukraińcy, co daje 79 proc. ogółu cudzoziemców. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest 666,7 tys., co stanowi około 72 procent ogółu cudzoziemców – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw śląskiego. 

* Przyjeżdżają na Śląsk z całego świata

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów, w województwie śląskim mamy przedstawicieli 90 krajów z całego świata, od Wenezueli, poprzez Wybrzeże Kości Słoniowej, Mozambik, czy Tajlandię, a nawet kilku pracowników z paszportem nowozelandzkim.

Najwięcej ubezpieczonych obcokrajowców w naszym województwie jest w chorzowskim Oddziale ZUS, bo blisko 16 tys. osób, natomiast najmniej w Oddziale ZUS w Sosnowcu, niespełna 9 tys. 

Dane dla poszczególnych oddziałów ZUS w woj. śląskim – stan na 31.03.2022 r. 

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych:

Oddział ZUS w Bielsku-Białej: 11.699

Oddział ZUS w Chorzowie: 15.914

Oddział ZUS w Częstochowie: 15.292

Oddział ZUS w Rybniku: 13.482

Oddział ZUS w Sosnowcu: 8.360

Oddział ZUS w Zabrzu: 14.817

W województwie śląskim: 79.564

Zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych obywateli Ukrainy:

Oddział ZUS w Bielsku-Białej: 9.253

Oddział ZUS w Chorzowie: 11.384

Oddział ZUS w Częstochowie: 12.425

Oddział ZUS w Rybniku: 11.053

Oddział ZUS w Sosnowcu: 6.633

Oddział ZUS w Zabrzu: 11.998

W województwie śląskim: 62.746

Zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych obywateli Gruzji:

Oddział ZUS w Bielsku-Białej: 809

Oddział ZUS w Chorzowie: 353

Oddział ZUS w Częstochowie: 368

Oddział ZUS w Rybniku: 420

Oddział ZUS w Sosnowcu: 409

Oddział ZUS w Zabrzu: 740

W województwie śląskim: 3.099

Zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych obywateli Białorusi:

Oddział ZUS w Bielsku-Białej: 284

Oddział ZUS w Chorzowie: 607

Oddział ZUS w Częstochowie: 766

Oddział ZUS w Rybniku: 484

Oddział ZUS w Sosnowcu: 321

Oddział ZUS w Zabrzu: 567

W województwie śląskim: 3.029

* Jakim ubezpieczeniom podlega obcokrajowiec 

- Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak nasz obywatel, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury – wyjaśnia rzeczniczka.

* Umowa zlecenie z uczniem zza granicy

Wykonując pracę na umowę zlecenia, obcokrajowiec, który nie  jest uczniem lub studentem do 26. roku życia, będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu, a  ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne. 

Natomiast umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, chyba że cudzoziemiec podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, u którego pracuje na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę. 

Cudzoziemiec zatrudniony tylko na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.  Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.

Ważne! Gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, ma obowiązek poinformować o tym  swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, a były, o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS.  

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.