W drodze do przyszłości

2022-09-26

Prototyp autonomicznego minibusu BB-1 został zaprezentowany 21 września podczas konferencji Autonomous Mobility Day w Arenie Gliwice. Nad możliwością ekologicznego uzupełnienia komunikacji miejskiej pracuje Blees, start-up technologiczny z Gliwic - informuje Urząd Miejski.

Minibus BB-1 to projekt, nad którym firma Blees pracuje od 2019 r. W Arenie Gliwice został zaprezentowany prototyp pojazdu – platforma jezdna z ramą, wyposażona w system autonomiczny. Produkcja pierwszych kompletnych pojazdów jest planowana na 2023 rok.
* A jak autonomiczny
BB-1 ma docelowo poruszać się w pełni samodzielnie – to znaczy: bez kierowcy. Projektowany system autonomiczny ma minimalizować ryzyko wystąpienia błędów. – Minibus będzie wyposażony w 7 lidarów, 11 kamer, 4 radary i 3 odbiorniki GNSS oraz IMU, które tworzą bardzo zaawansowany, posiadający centymetrową dokładność system lokalizacji. Przetwarzany na bieżąco obraz całego obszaru wokół pojazdu w kombinacji z danymi zakodowanymi w systemie (na przykład o dużej liczbie zdarzeń drogowych na danym odcinku jezdni) mają sprawić, że przejazd będzie bezpieczny – mówi Łukasz Wójcik, dyrektor ds. technologii w Blees.
W obecnym stanie prawnym nie jest w Polsce możliwe obsługiwanie minibusa zdalnie – w pojeździe musi znajdować się tak zwany „lokalny operator”, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem przejazdu. W razie konieczności „przejęcia sterów” lokalny operator będzie prowadził pojazd za pomocą joysticka (w BB-1 nie ma kierownicy).
Firma Blees projektuje cały system autonomiczny z myślą o zmianach w prawie transportowym w przyszłości. Wówczas autonomiczny minibus byłby nadzorowany przez zdalnego operatora w centrum zarządzania. Jeden pracownik mógłby czuwać nad 10 pojazdami jednocześnie.
* B jak bezemisyjny
Minibus BB-1 jest całkowicie elektryczny, zasilany umieszczoną na dachu baterią. Zasięg minibusa to około 200 km. Pojazd dysponuje baterią 58 kWh, a szybkie ładowanie do poziomu 80% baterii zajmuje tylko 33 minuty. BB-1 zabierze na pokład do 15 osób (jedno miejsce jest przewidziane dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim).
* C jak celowany
Minibusy BB-1 nie mają zastąpić dużych autobusów kierowanych przez ludzi. Zgodnie z założeniem firmy Blees mają stanowić uzupełnienie komunikacji miejskiej. BB-1 miałby jeździć na trasach, z których korzysta stosunkowo mało pasażerów. Autonomiczne minibusy byłyby pomocne np. w skomunikowaniu nowo powstających osiedli mieszkaniowych. Przejazdy mogłyby być dostosowywane do potrzeb mieszkańców dzięki wprowadzenie możliwości transportu w systemie współdzielonym i „na żądanie”.
Konferencję Autonomous Mobility Day objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

Fot. Urząd Miejski

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.