Urządzamy ulicę Zwycięstwa! Ruszyły konsultacje

2022-09-09

Wypięknieje najbardziej reprezentacyjna ulica Gliwic. Jak powinna wyglądać? O tym w dużej mierze zadecydują mieszkańcy. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w konsultacjach i włączyć się w publiczną debatę na temat ulicy Zwycięstwa i jej docelowych funkcji. Warto wyrazić swoją opinię, bo podjęte decyzje będą miały wpływ na wizerunek tego miejsca na wiele lat – zachęca Urząd Miejski.

Ulica Zwycięstwa z pięknymi kamienicami to w Gliwicach miejsce wyjątkowe. Łączy Rynek i historyczną Starówkę z dworcem kolejowym i powstającym, nowoczesnym Centrum Przesiadkowym.  

Została wytyczona w drugiej połowie XIX wieku i funkcjonowała jako Wilhelmstrasse. Dzięki swej zabudowie, z siedzibami banków, okazałymi kamienicami mieszkalno-usługowymi, hotelami i restauracjami szybko stała się najbardziej reprezentacyjnym miejskim traktem. Zachowała swój prestiż także po przyłączeniu miasta do Polski. Spacer po Zwycięstwa był przez długi czas popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy chętnie odwiedzali znajdujące się tu lokale gastronomiczne, sklepy, zawierali znajomości. Po przełomie ustrojowym, wraz z rozwojem miasta, powstawaniem centrów handlowych, zmianami w stylu życia, ulica straciła nieco na znaczeniu. Teraz ma się to zmienić – ma być bardziej atrakcyjna, zachęcać do odwiedzania i zyskać estetyczną oprawę. A jest co eksponować, bo to wciąż jedna z najpiękniejszych XIX-wiecznych ulic na Śląsku. Jej zabudowania prezentują całe bogactwo stylów i tendencji artystycznych w dawnej architekturze.

Gliwice już od pewnego czasu przymierzają się do ożywienia ulicy Zwycięstwa, połączenia walorów historycznych ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców i gości odwiedzających Gliwice. Zadaniem tym zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich. Powstała już wstępna koncepcja przebudowy, która zawiera istotne założenia, zwłaszcza dotyczące samej drogi. Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoli np. na wystawienie stolików kawiarnianych, zamontowanie elementów małej architektury (np. różnego rodzaju siedzisk czy parkletów), posadzenie roślin. Z kolei planowany pierwotnie w koncepcji dodatkowy pas na przewożący pasażerów pojazd alternatywny może zmienić swoje przeznaczenie, gdyż ewentualny pojazd specjalny i autobusy A4 mogą poruszać się po jezdni wraz z innymi samochodami. Do rozważenia jest m.in. kwestia poruszania się na rowerze.

Aby jak najlepiej przygotować się do zmian na ulicy Zwycięstwa, warto poznać oczekiwania różnych użytkowników – kierowców, pieszych, rowerzystów.
Ulicę Zwycięstwa wciąż przemierzają tysiące osób – w różnych celach i o różnych porach dnia. Miastu zależy, aby nie była ona głównie ciągiem komunikacyjnym, ale fajnym, przyjaznym miejscem, w którym warto się zatrzymać, umówić ze znajomymi, miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób. Dlatego ruszają szerokie konsultacje dotyczące kształtu i funkcji tego ważnego traktu.

Konsultacje trwają od 1 do 30 września z zastrzeżeniem możliwości ich przedłużenia. Adresowane są do wszystkich zainteresowanych.

Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Wystarczy odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu konsultacyjnym na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej. Wejdź na decydujmyrazem.gliwice.pl.

Pytania dotyczą zarówno oczekiwań związanych z docelowymi funkcjami i wyglądem ulicy, jak i dotychczasowego jej wykorzystania. Można także przesłać rysunki, szkice, fotografie, materiały graficzne, które będą ilustracją pomysłów bądź oczekiwań, także prace dzieci.

Wnioski z konsultacji zostaną przekazane projektantom, którzy będą pracowali nad finalnym zagospodarowaniem ulicy. Kolejnymi krokami do wcielenia pomysłów w życie mają być konkurs na zagospodarowanie architektoniczne, a następnie przygotowanie projektu.

Nowe zagospodarowanie ulicy Zwycięstwa to bardzo ważne zadanie, do którego chcemy się solidnie przygotować. Pogodzenie oczekiwań wielu różnych użytkowników może być trudne, ale jak to zwykle bywa podczas zarządzania miastem, postaramy się – razem z Państwem – wypracować jak najlepszy kompromis. Państwa opinie i oczekiwania są niezwykle istotne i tylko wspólne zaangażowanie w sprawę pozwoli znaleźć złoty środek. Warto efektownie połączyć historię z nowoczesnością, z poszanowaniem dla tradycji, stworzyć piękną, funkcjonalną przestrzeń w śródmieściu, dobrze nawiązującą do zmian na starówce i w pobliżu dworca. Ta część miasta ożywa i w tym kontekście ulica Zwycięstwa musi odgrywać kluczową rolę. W tak delikatnej materii jak jej przyszłość, nikt nie ma patentu na rację. Gorąco Państwa zachęcam do udziału w konsultacjach – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Fot. Urząd Miejski

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.