Uczcijmy wspólnie naszą niepodległość!

2023-11-10

Dokładnie 105 lat temu – po 123 latach zaborów – Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Na pamiątkę historycznych wydarzeń, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju – jak co roku, 11 listopada – w Gliwicach uczcimy Narodowe Święto Niepodległości – zapowiada Urząd Miejski. 

Odzyskanie przez Polskę suwerenności nierozerwalnie wiąże się z zakończeniem I wojny światowej. Dokładnie 11 listopada 1918 r. we francuskim Compiègne zawarty został bowiem rozejm, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec. Tego samego dnia marszałek Józef Piłsudski stanął na czele polskiej armii. I choć oficjalny przebieg granic państwowych nie został jeszcze wówczas ustalony, to dzień ten uznajemy za odrodzenie naszego kraju.

W sobotę 11 listopada mieszkańcy Gliwic, przedstawiciele władz samorządowych oraz armii tradycyjnie wezmą udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Rozpocznie je msza święta w intencji Ojczyzny, która o godz. 12.30 zostanie odprawiona w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. 

Po nabożeństwie goście przemaszerują wspólnie na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam o godz. 14.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska. Następnie w  Parku Starokozielskim złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem francuskich żołnierzy poległych w latach 1920-1922. Miejsce to związane jest bowiem z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Wówczas Gliwice pełniły funkcję Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku, a najliczniejszymi z oddziałów wojsk sojuszniczych były właśnie oddziały francuskie.

Świętowanie zwieńczy wieczorny koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, który rozpocznie się o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim przy ul. Nowy Świat 55-57. Muzycy zaprezentują program nawiązujący do polskich tańców i polskiej muzyki ludowej. Zabrzmią utwory z różnych epok – od baroku po dzieła kompozytorów polskich XX wieku. Bilety zostały już wyprzedane.

Występ artystów poprzedzi uroczyste wręczenie Odznak Honorowego Sybiraka za zasługi na rzecz Związku Sybiraków, przyznawane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków, a także pamiątkowych medali „95. rocznica powstania Związku Sybiraków”, wręczanych przez Zarząd Związku Sybiraków Oddział Gliwice. 

Urząd Miejski zachęca do wspólnego świętowania oraz przystrojenia swoich domów flagami Polski.

Fot. D. Nita-Garbiec/ archiwum UM w Gliwicach

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.