Sylwestra i kolejnych 13 dni spędza poza domem

2021-01-10

30 grudnia około godz. 7.30 policjanci z V komisariatu otrzymali informację o awanturze domowej i podejrzeniu przemocy w rodzinie. Na miejsce skierowano patrol, który rozpoznawszy sytuację, zdecydował o konieczności zabezpieczenia ofiary, 30-letniej gliwiczanki. W tym celu uruchomiono nowy instrument reakcji – wydano nakaz natychmiastowego opuszczenia przez 45-letniego męża wspólnie zajmowanego mieszkania. Mężczyzna przez kolejne 14 dni nie ma prawa zbliżyć się do domu na odległość mniejszą niż 100 m - informuje gliwicka Policja.
Jak ustalili policjanci, sprawca stosował przemoc psychiczną i groził pozbawieniem życia.
W przypadku złamania postanowień sytuacja prawna „przemocowca” zostanie zaostrzona – będzie podlegał karze aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywnie. Równolegle policjanci dochodzeniowo-śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie przemocy w rodzinie. Jak potoczą się dalsze losy podejrzanego, zdecydują prokurator i sąd.
Warto wiedzieć - przypomina Policja - że od 30 listopada 2020 r obowiązują nowe przepisy w obszarze „przemoc w rodzinie”. Policjanci zyskali nowe narzędzie, a ofiary natychmiastową pomoc.
Zgodnie z nowymi uregulowaniami policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz: podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu, jak również w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (zwłaszcza w wyniku zgłoszenia przez ofiarę, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków). Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany jest każdy funkcjonariusz, który poweźmie informację o stosowaniu przemocy w rodzinie. Wydany nakaz lub zakaz będzie obowiązywał 14 dni, z możliwością przedłużenia przez sąd.
Przed podjęciem decyzji policjant obligatoryjnie dokona oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ofiary. Dla oceny tego ryzyka przeznaczone będą kwestionariusze jego szacowania, zawierające kryteria określone przez ustawodawcę.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.