Ruszają testy Blees BB-1. Od Rektoratu do Wieży Magów

2023-11-13

Już dziś, 13 listopada na terenie Politechniki Śląskiej w Gliwicach rozpoczynają się jazdy testowe autonomicznego minibusa Blees BB-1. Przez tydzień bez pasażerów, następnie (aż do połowy grudnia, z opcją przedłużenia do 22 grudnia) ze wszystkimi zainteresowanymi sprawdzeniem możliwości pojazdu. Trasa prowadzi od Rektoratu, przez Wydział Elektryczny (przystanek Skrzyżowanie Tysiąca Możliwości), po Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (Wieża Magów). Nazwy przystanków zostały wyłonione w konkursie zorganizowanym przez Politechnikę Śląską – informuje Urząd Miejski.

Przejazd BB-1 odbywa się regularnie w dni robocze, w dwóch kierunkach i zajmuje ok. 15 min w jedną stronę. Kursy zaplanowano następująco: godz. 9.00, 9.15, 9.30, 9.45, 10.00, 10.15, 10.30, 10.45, 11.00, 11.15, 11.30, 11.45, 12.00, 13.00, 13.15, 13.30, 13.45, 14.00, 14.15, 14.30, 14.45.

Autonomiczny minibus Blees BB-1 jest innowacyjnym środkiem transportu wyposażonym w szereg elementów zapewniających komfort i bezpieczeństwo. 

 • Pojazd ma blisko 5 m długości i waży blisko 3 tony. Jest wyposażony w baterię o pojemności 58 kWh, której czas ładowania do 80% z ładowarki plug-in wynosi ok. 30 minut.
 • Na pokładzie znajduje się operator lokalny, który monitoruje przebieg testów oraz może przejąć manualną kontrolę nad pojazdem.
 • Pojazd korzysta z map w wysokiej rozdzielczości przygotowanych do jazdy autonomicznej, które dostarczają precyzyjnych informacji o lokalizacji i obszarze przejazdu minibusa.
 • Wszystkie manewry monitorowane są przez moduł nadzoru, którego zadaniem jest ciągłe utrzymywanie bezpieczeństwa pojazdu.
 • Pojazd autonomiczny Blees BB-1 porusza się z zadaną prędkością, która zapewnia bezpieczeństwo przejazdu na trasie testów.
 • System autonomii stale dostosowuje różne parametry, takie jak prędkość, przyspieszenie, zwalnianie i odśrodkowe przyspieszenie. Wszystko to, aby zapewnić pasażerom wygodę.
 • Pojazd jest wyposażony w szereg czujników obejmujących cały obszar wokół pojazdu.  W ten sposób zapewniają jego lepszą orientację w terenie oraz w bieżącej sytuacji na drodze.

Jeśli chcesz wziąć udział w testach pasażerskich, rozpoczynających się 20 listopada, pamiętaj:

 1. Wejście do pojazdu oraz przejazd oznacza świadomy udział w testach i akceptację regulaminu wydarzenia.
 2. Aktywni uczestnicy testów powinni zająć miejsca siedzące i trzymać się poręczy lub barierek, a także zachować szczególną uwagę podczas przejazdu. 
 3. Osoby niebiorące udziału w przejazdach powinny zachować szczególną ostrożność, nie blokować przejazdu busa i nie zbliżać się do niego poza wyznaczonymi miejscami.
 4. Biorąc aktywny udział w testach, należy przestrzegać poleceń Lokalnego Operatora oraz pracowników obsługi oraz pracowników Organizatora. Zapoznaj się z regulaminem wydarzenia!

Testy Blees BB-1 w Gliwicach to ważny krok na drodze do wprowadzenia autonomicznych minibusów w komunikacji zbiorowej.

W przyszłości tego typu pojazdy będą uzupełnieniem transportu publicznego, realizując przewozy na obszarach, gdzie obecnie jest to niemożliwe lub nieefektywne. W ten sposób zwiększy się dostępność komunikacji publicznej dla wszystkich mieszkańców.

Fot. Blees

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.