„Rozsiani” – spotkanie z podróżnikami

2023-05-23

Zawodowo podróżują, fotografują, piszą i publikują – Beata i Paweł Pomykalscy poprowadzą kolejne spotkanie z cyklu „Rozsiani”. Wydarzenie, tym razem poświęcone Pradze, odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w sobotę 27 maja – zapowiada Urząd Miejski.

Stolica Republiki Czeskiej, która będzie tematem najbliższego spotkania z serii „Rozsiani”, kojarzy się przede wszystkim z imponującym mostem Karola, majestatycznym zamkiem na Hradczanach czy eleganckim rynkiem z pięknym ratuszem. Tymczasem miasto może też pochwalić się jedną z najlepiej zachowanych w Europie dzielnic żydowskich – Józefowem. Znajduje się w niej aż sześć wiekowych synagog, ratusz, Sala Obrzędowa, cmentarz, na którym najstarszy nagrobek pochodzi z XV wieku, a także mnóstwo okazałych kamienic.

O urokach Pragi opowiedzą Beata i Paweł Pomykalscy. Podróżnicy na co dzień mieszkają w Gliwicach, współpracują z różnymi wydawnictwami i instytucjami. Angażują się także w rozmaite przedsięwzięcia polegające na promowaniu dziedzictwa kulturowego. Są autorami wielu przewodników, w tym bestsellerowego wydawnictwa Muzeum w Gliwicach „Śladami Żydów z Górnego Śląska”. Prowadzą blog „Adventum – konkretnie o podróżach”. W 2017 r. w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prowadzili cykl „Rozsiani po Europie”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 w Domu Pamięci żydów Górnośląskich przy ul. Poniatowskiego 14. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje można znaleźć na muzeum.gliwice.pl.

Fot. Urząd Miejski

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.