Rodzice korzystali z bonów turystycznych podczas śląskich ferii

2023-02-02

O ponad 2,5 tys. wzrosła liczba całkowicie wykorzystanych bonów w Śląskiem w ciągu ostatnich dwóch tygodni stycznia. To wtedy uczniowie z województwa śląskiego korzystali z zimowych ferii. W tym czasie kwota zrealizowanych transakcji bonami wyniosła ponad 2 mln zł.

Ferie zimowe to był dobry czas na wykorzystanie bonów turystycznych, tym bardziej, że ich ważność kończy się 31 marca tego roku. Jak widać po zrealizowanych transakcjach rodzice chętnie skorzystali z tej możliwości. Gdy jeszcze do 11 stycznia kwota transakcji zrealizowanych bonami przez mieszkańców województwa śląskiego wyniosła 333,6 mln zł, to już 30 stycznia wyniosła ona 335,7 mln. To pokazuje, że w okresie dwutygodniowych ferii zimowych rodzice w województwie śląskim zrealizowali bony na ponad 2 mln zł. W tym czasie zmniejszyła się też liczba bonów nieaktywnych z 51,4 tys. na 50,6 tys. Jednak wciąż w województwie śląskim jest do wykorzystania 159.771 bonów. Są to zarówno bony nieaktywne, jak i te aktywowane, ale jeszcze nie wykorzystane, bądź też częściowo wykorzystane.

- Warto się pospieszyć, bo transakcję bonami można zrealizować do końca marca, choć sam wypoczynek, impreza turystyczna, pobyt w hotelu może odbyć się znacznie później, nawet w wakacje – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Przypomnijmy, za pomocą bonu turystycznego rodzice mogą zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Aktywacja bonu jest bardzo prosta

- W województwie śląskim ponad 50 tys. bonów, a w całej Polsce 579 tys., jest jeszcze nieaktywnych, czyli niepobranych przez rodzica na profil PUE ZUS. Sam proces aktywacji jest bardzo prosty. Konieczne jest jednak do tego profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Gdy już go mamy w panelu "Ogólny" wyszukujemy zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon", a następnie system w sposób intuicyjny poprowadzi nasz przez aktywację. Potwierdzając swoje dane i aktywując bon rodzic otrzymuje specjalny kod płatności. Ten kod płatności należy podać, gdy bonem chcemy zapłaci za usługę turystyczną. Po realizacji płatności, dostaniemy na numer telefonu komórkowego, który podaliśmy przy aktywacji bonu, SMS z jednorazowym kodem, który podajemy w recepcji hotelu czy organizatora imprezy turystycznej – wyjaśnia rzeczniczka.

Dla kogo bon

Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. W całym kraju bon można zrealizować u blisko 5 tys. podmiotów turystycznych.

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.