Od dziś miejskie toalety bezpłatne

2024-07-05

Od piątku 5 lipca nie trzeba płacić za skorzystanie z miejskich toalet w Gliwicach. Tak zapowiadała w kampanii wyborczej prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka i jej zarządzenie w kwestii zniesienia opłat właśnie weszło w życie – informuje Urząd Miejski.

W Gliwicach funkcjonuje kilka miejskich szaletów, m.in. przy ul. Jana Pawła II, w parku Chrobrego, przy cmentarzu Lipowym, na pl. Krakowskim. Do tej pory mieszkańcy za skorzystanie z nich płacili 3 zł. Od dziś toalety są bezpłatne.

Dodatkowo na gliwickich cmentarzach funkcjonuje 13 przenośnych kabin. Co ważne – w tym roku MZUK pilotażowo ustawił 10 przenośnych kabin dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawiły się m.in. przy placach zabaw w Łabędach przy ul. Narutowicza, na osiedlu Obrońców Pokoju, na Sikorniku przy ul. Bekasa, w Starych Gliwicach przy ul. Sadowej, na skwerze Nacka, a także w Sośnicy przy ul. Jesiennej i pl. Grunwaldzkim.

Prowadzona przez firmę Remondis, toaleta przy pl. Inwalidów Wojennych jest w złym stanie technicznym. Od 1 lipca jest nieczynna, a miasto rozważa dwie możliwości – remont istniejących pomieszczeń znajdujących się pod ziemią lub budowę nowego szaletu zewnętrznego. W tej chwili analizowane są koszty. Decyzja zostanie podjęta najszybciej, jak to możliwe. Najbliższa toaleta znajduje się 400 m dalej – przy ul. Jana Pawła II.

Fot. A.Duda-Kordus/UM Gliwice

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.