Nie bądź obojętny, gdy widzisz osobę narażoną na wychłodzenie

2024-01-08

Prognozy na kilka najbliższych dni przewidują bardzo niskie temperatury, które są bardzo niebezpieczne dla osób które z racji wieku, samotności, sytuacji życiowej lub materialnej mogą być narażone na wychłodzenie. Dlatego policjanci zwracają się z prośbą do mieszkańców o przekazywanie wszelkich informacji o osobach, których życie może być zagrożone z uwagi na porę roku i niskie temperatury. Nie pozostawajmy obojętni na drugiego człowieka – apeluje Policja.

Zima to czas szczególnie trudny dla osób pozbawionych dachu nad głową. Każdego roku wraz z nastaniem niskich temperatur policjanci kontrolują wszystkie znane im miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, żeby sprawdzić, czy potrzebują pomocy. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Funkcjonariusze monitorują sytuację tych osób i oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, informując m.in. o ośrodkach pomocowych oraz wskazując noclegownie.

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią ogromne zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy, przebywają bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osób będących pod wpływem alkoholu. Jeśli widzisz takiego człowieka, nie wahaj się zadzwonić na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Podjęta w porę interwencja i pomoc udzielona drugiemu człowiekowi może uratować jego życie.

Jeśli znacie miejsca przebywania osób bezdomnych, możecie zgłosić ten fakt dzielnicowemu, jak również wykorzystać do tego Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i zaznaczyć na mapie lokalizację. Wskazane miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Należy jednak pamiętać, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy.

Policja apeluje o przekazywanie wszelkich informacji o miejscach przebywania osób bezdomnych. Dla nich niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie życia i zdrowia.

Nie bądź obojętny – zareaguj!

Fot. Freepik

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.