Kruszyć lody obojętności, czyli „Lodołamacz”

2026-05-06

Samorząd Województwa Śląskiego włącza się w konkurs dla pracodawców organizowany przez Fundację Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. 

Nazwa „Lodołamacz” dobrze oddaje zamysł konkursu – kruszenie społecznych uprzedzeń oraz przełamywanie obojętności wobec osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza w obszarze zatrudnienia. „Lodołamacze” to ludzie, firmy i instytucje, które za cel działalności stawiają sobie eliminowanie barier społecznych. Tworząc lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną, stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób z rożnymi ograniczeniami. Jednocześnie pokazują, że każdy może być dobrym pracownikiem. 

Konkurs obejmuje dwa etapy: regionalny i centralny. Laureaci zostaną wyłonieni w następujących kategoriach:

1. Pracodawca Wrażliwy Społecznie (w tym mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa)
2. Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa
3. Lider Przyszłości
4. Młode firmy na rzecz społecznej wrażliwości
5. Instytucja Wspierająca Osoby z Niepełnosprawnościami
6. Pracodawca Odpowiedzialny Społecznie – Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG)
7. Influencer bez barier
8. Przyjazna Przestrzeń/Dostępność Cyfrowa
9. Dziennikarz bez barier

Kapituła przyzna również wyróżnienia: „Lodołamacz Specjalny” – osoba o szczególnych dokonaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz „Super Lodołamacz” –  przedsiębiorca instytucja lub zakład o takich dokonaniach. 

Zainteresowani pracodawcy, podmioty oraz osoby indywidualne mogą przesyłać zgłoszenia do 17 maja na adres biuro.spol@slaskie.pl. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www „Lodołamaczy”.  

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.