„Historia miasta Gliwic. Fragmenty kroniki miejskiej”

2023-01-12

Nakładem Muzeum w Gliwicach ukazała się książka „Historia miasta Gliwic. Fragmenty kroniki miejskiej” autorstwa ks. Johannesa Chrząszcza – ostatnia, nieukończona praca badawcza wybitnego historyka, jednego z założycieli gliwickiego muzeum. Monografia miasta przełożona i opracowana przez historyków – Sebastiana Rosenbauma i Bogusława Tracza – jest już w sprzedaży - informuje Urząd Miejski.

Ksiądz dr Johannes Chrząszcz (1857-1928) jest uważany – obok księdza Augustina Weltzla – za najwybitniejszego historyka Górnego Śląska przełomu XIX i XX w. To jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnej fazy górnośląskiej historiografii, który pozostawił po sobie ogromny dorobek pisany (około 200 artykułów, publikacje zwarte i broszury, monografie Białej, Krapkowic, Prudnika, Pyskowic i Toszka, historie licznych parafii i instytucji górnośląskich czy popularną historię Kościoła katolickiego na Śląsku). Stworzył także Górnośląskie Stowarzyszenie Historyczne z siedzibą w Opolu i jego organ – kwartalnik „Oberschlesische Heimat”. Razem z Arthurem Schillerem założył Muzeum Górnośląskie w Gliwicach (1905/1906), którego spadkobiercą i kontynuatorem jest Muzeum w Gliwicach.
– Cieszę się, że tą książką kolejny raz przypominamy charyzmatyczną i pracowitą postać jednego z założycieli gliwickiego Muzeum. To druga, po wyborze pism opublikowanym przez nas w 2018 r. pozycja z bogatej pisarskiej spuścizny księdza Chrząszcza – mistrza i nauczyciela historycznej refleksji nad dziejami naszego regionu, którego zasług dla górnośląskiej historiografii i kultury nie sposób przecenić. Warto przypomnieć, że opracowanie księdza Chrząszcza jest już trzecią wydaną przez nasze muzeum w latach ostatnich historyczną monografią miasta nad Kłodnicą po polskojęzycznym wydaniu w 2011 r. „Dziejów Miasta Gliwice” Benno Nietschego oraz przebojowej książce „Gliwice. Biografia Miasta” dr. Bogusława Tracza opublikowanej w 2018 r., której do tej pory ukazały się już cztery kolejne nakłady – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
„Ks. Johannes Chrząszcz. Historia miasta Gliwic. Fragmenty kroniki miejskiej” to ostatnia, nieukończona praca badawcza autora, pozostawiona w formie rękopisu.
– Śmierć autora niestety uniemożliwiła doszlifowanie. Wiele kwestii zostało jedynie zasygnalizowanych lub zaznaczonych na marginesie. Zapewne zamierzał je uzupełnić, a całość gruntownie przeredagować. Nie zdążył. W niniejszej edycji ograniczaliśmy się jedynie do uporządkowania luźnych zapisków, jednak bez ingerencji w autorską narrację – zaznacza dr Bogusław Tracz, jeden z autorów opracowania.
Dodatkowym uzupełnieniem uporządkowanego i spójnego narracyjnie tekstu są informacje umieszczone w przypisach, poszerzające tekst Chrząszcza, w zgodzie z obecnym stanem wiedzy o historii miasta.
– Choroba przerwała prace i pozostał tylko brudnopis, z którego zresztą udało się odnaleźć tylko dwie – z trzech – części (…) Manuskrypt jest świadectwem, że ten zasłużony animator badań nad regionem zastanawiał się stale nad historią Gliwic. I że historię tę postrzegał jako dynamiczny proces, w którym po okresach upadku, kryzysach, pożarach, wojnach, zawsze jednak następowało powstanie z kolan, po zastoju następował progres i zmiany na lepsze. Chrząszcz dobrze rozumiał, komu ten postęp należało zawdzięczać: w pierwszym rzędzie samym gliwiczanom – dodaje drugi z autorów, dr Sebastian Rosenbaum.
Książkę w cenie 40 zł można kupić w Willi Caro oraz on-line, na stronie księgarni Muzeum w Gliwicach: muzeum.gliwice.pl/pl/nasza-ksiegarnia. W planach jest także spotkanie z jej autorami – Sebastianem Rosenbaumem i Bogusławem Traczem.
Na zdjęciu: Portret ks. Johannesa Chrząszcza
Fot. Urząd Miejski

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.