GIL: wybrano zadania do realizacji

2023-11-16

Zakończyła się ocena wniosków zgłoszonych przez mieszkańców do wykonania w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2024. W efekcie miasto wspólnie z wnioskodawcami zrealizuje 16 różnorodnych zadań - informuej Urząd Miejski.
Gliwicka Inicjatywa Lokalna (GIL) to kolejna, obok Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego czy różnorodnych konsultacji możliwość wpływania mieszkańców na rozwój miasta i jego poszczególnych dzielnic. Na czym polega? W dużym skrócie oznacza wspólne realizowanie przez wnioskodawcę i miasto działań na rzecz społeczności lokalnej.
W ramach GIL mieszkańcy nie tylko składają wnioski dotyczące konkretnych przedsięwzięć, ale również włączają się w ich realizację – deklarują zakres i formę swojego udziału oraz odpowiadają za przyjęte zobowiązania.
Udział wnioskodawców w realizacji projektów odróżnia inicjatywę lokalną od innych form partycypacji, gdzie aktywność często kończy się na zgłoszeniu pomysłu. W GIL wnioskodawca musi włączyć się w wykonanie zadania poprzez świadczenie pracy społecznej, świadczenie pieniężne lub rzeczowe. Może przy tym korzystać ze wsparcia partnerów, takich jak np. organizacje pozarządowe, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. W ramach inicjatywy lokalnej mogą być realizowane zadania jednoroczne i wieloletnie.
Aby zyskać szansę na wspólną z miastem realizację zadania w 2024 r., trzeba było złożyć wniosek do 18 sierpnia. Wpłynęło 31 propozycji i wszystkie zostały poddane ocenie formalnej i merytorycznej, zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale Rady Miasta Gliwice. Do wykonania skierowano te propozycje, które uzyskały kolejno najwyższą liczbę punktów i zmieściły się w puli środków zaplanowanych na realizację zadań w danym typie przedsięwzięć.
W przyszłym roku miasto wspólnie z wnioskodawcami będzie realizować 16 inicjatyw lokalnych. Wśród nich znalazły się zarówno zadania miękkie, jak i przedsięwzięcia inwestycyjne. Wkład miasta w realizację zaplanowanych inicjatyw wyniesie prawie 633 tys. zł.
Wykaz zadań, które będą realizowane, został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego.
Zainteresowani współpracą w ramach inicjatywy lokalnej mogą zajrzeć na stronę: decydujmyrazem.gliwice.pl/inicjatywa-lokalna lub osobiście się skontaktować z pracownikami Centrum 3.0 (ul. Jagiellońska 21, tel. 32/238-24-55, gbo@gods.gliwice.pl).

Ilustracja: Urząd Miejski

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.