E-wizyty w ZUS cieszą się zainteresowaniem. Ponad 600 konsultacji w województwie śląskim

2020-11-12

Już prawie 4 tysiące osób skorzystało z rozmowy wideo z ekspertami ZUS w całym kraju. W województwie śląskim do 9 listopada takie spotkanie online z pracownikami ZUS odbyło 667 klientów. 

Usługę tę w naszym regionie wprowadzono w dwóch terminach: od 26 października była ona dostępna dla mieszkańców podległych oddziałom ZUS w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu, natomiast od 29 października dla klientów oddziałów ZUS w Bielsku-Białej i Częstochowie. Od 4 listopada e-wizyta jest dostępna we wszystkich placówkach w kraju.  - E-wizyty to wideorozmowy z pracownikami ZUS. Trwają około 20 minut. Mogą dotyczyć praktycznie wszystkich spraw związanych z ZUS, od emerytalnych, rentowych, po zasiłki czy kwestie związanych z prowadzeniem firmy i rozliczaniem składek - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

 

A oto rozmowy online w oddziałach w woj. śląskich, które zostały zrealizowane do 9 listopada: 

Oddział i termin, od kiedy można umawiać - liczba zrealizowanych wizyt

Bielsko-Biała (29.10) - 77

Chorzów (26.10) - 136

Częstochowa (29.10) - 77

Rybnik (26.10) - 139

Sosnowiec (26.10) - 109

Zabrze (26.10) - 129

* Najwięcej rozmów o emeryturach i rentach

Jak wynika z danych ZUS, najwięcej wideorozmów dotyczyło spraw związanych ze świadczeniami długoterminowymi, czyli emeryturami i rentami, a następnie zasiłków. Sporo osób łączyło się online z ZUS, by założyć lub potwierdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych.  

- E-wizyty to bardzo wygodna i bezpieczna forma kontaktu, która pozwala załatwić sprawy urzędowe, uzyskać informacje, porady w dogodnym dla siebie czasie i co najważniejsze, bez wychodzenia z domu, bez specjalnego narażania się na kontakty z innymi osobami - dodaje rzeczniczka. 

* Jak umówić e-wizytę

Umawianie wideorozmowy jest bardzo proste, wystarczy wejść na stronę internetową ZUS i odszukać zakładkę e-wizyta. Co ważne, do połączenia się z ekspertami wystarczy mieć sprzęt z dostępem do internetu, czyli smartfon, tablet czy komputer wyposażony w kamerkę i mikrofon. Rozmowę umawiamy w dogodnym dla siebie dniu i godzinie. Pierwszą rozmowę na każdy dzień roboczy można zamówić na godz. 9.00, a ostatnią na 14.05. Podczas rezerwacji podajemy swoje  dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE.

* Nie możesz skorzystać - odwołaj

ZUS przypomina, że z zamówionej wizyty można zrezygnować. Jak to zrobić? Wystarczy kliknąć w link „Zrezygnuj z e-wizyty”, który znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację. - Jeśli ktoś nie może skorzystać w umówionym przez siebie terminie z e-wizyty, prosimy o jej odwołanie. Dzięki temu na rozmowę będzie mógł się umówić się ktoś inny, kto potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS. Jeśli taka wizyta nie zostanie odwołana, termin będzie cały czas zarezerwowany, chociaż nikt nie skorzysta z e-wizyty - informuje rzeczniczka.

Na ponad 6 tys. umówionych rozmów blisko 4 tys. odbyło się, 728 osób pamiętało, by swoją wizytę anulować, ale niestety aż 1,3 tys. klientów nie podjęło takiej rozmowy i nie anulowało jej. 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.