Dzieci 2021 roku

2021-01-04

UNICEF szacował, że w pierwszy dzień roku w Polsce przyjdzie na świat około 989 dzieci. Według szacunków organizacji, dzieci urodzone w naszym kraju w 2021 r. mają szansę dożyć ponad stu lat.
Przypuszczano, że najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2021 r. urodzi się na Fidżi, a ostatnie tego dnia – w Stanach Zjednoczonych. Według UNICEF, w Warszawie na świat miało przyjść 46 dzieci, podobnie jak w Auckland w Nowej Zelandii (47). Organizacja szacowała, że po raz pierwszy większość dzieci urodzonych w Polsce w 2021 r. ma szansę dożyć ponad stu lat. Najdłużej będą żyły dzieci urodzone dziś w Andorze (119 lat), Szwajcarii (116) i Hiszpanii (114), a najkrócej dzieci z Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej (61 lat).
Globalnie ponad połowa porodów 1 stycznia miała się odbyć w zaledwie 10 krajach: Indiach (59.995 dzieci), Chinach (35.615), Nigerii (21.439), Pakistanie (14.161), Indonezji (12.336), Etiopii (12.006), Stanach Zjednoczonych (10.312), Egipcie (9455), Bangladeszu (9236) i Demokratycznej Republice Konga (8640). Łącznie na całym świecie w pierwszy dzień roku miało się urodzić około 371.504 dzieci. Średnia długość ich życia wyniesie 84 lata.
- Dzieci przychodzą dziś na świat w zupełnie innych okolicznościach niż jeszcze rok temu. Najmłodsi urodzeni w tym roku odziedziczą w przyszłości świat, o który powinniśmy zadbać już dziś. Uczyńmy zatem rok 2021 rokiem, w którym zaczniemy budować bardziej sprawiedliwy, bezpieczniejszy i zdrowszy świat dla dzieci - powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.
W 2021 roku UNICEF obchodzi 75. rocznicę powstania. To ważny rok dla organizacji, której pomysłodawcą był Polak, dr Ludwik Rajchman. W latach 40. ubiegłego wieku, kiedy powstał UNICEF, najpopularniejszymi imionami żeńskimi nadawanymi dzieciom w Polsce były: Maria, Krystyna, Janina i Zofia. Dla chłopców najczęściej wybierano imiona: Jan, Stanisław, Józef lub Jerzy. Dziś te imiona powoli wracają do łask.
Uważa się, że dzieci urodzone w styczniu są ambitne i wytrwale dążą do celu. Niestety, wiele z nich nie będzie miało szansy wykorzystać w pełni swojego potencjału. Dziś, gdy świat stoi w obliczu bezprecedensowych wyzwań spowodowanych pandemią, spowolnieniem gospodarczym, rosnącą skalą ubóstwa i nierówności, praca UNICEF jest ważniejsza niż kiedykolwiek.
Przez ostatnie 75 lat, podczas konfliktów, masowych przesiedleń, klęsk żywiołowych i kryzysów, UNICEF służył dzieciom na całym świecie. Wraz z Nowym Rokiem odnawia zobowiązanie do ochrony dzieci i walki o przestrzeganie ich praw bez względu na to, gdzie mieszkają - dodaje Henrietta Fore.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

lek. dent. Patrycja Wojtasińska-Chebel, ortodonta, stomatolog

Rewelacyjny przyjazny pacjentowi i kompetentny lekarz. Ja i przede wszystkim syn jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów leczenia.

dr n. med. Agnieszka Kolaszko, kardiolog

Polecam Panią doktor. Bardzo miła, rzeczowa, empatyczna . Wizyta była szczegółowa, w miłej atmosferze. 

dr n. med. Dymitr Żaworonkow, chirurg

Lekarz bardzo sympatyczny i zaangażowany. Szybka i skuteczna diagnoza, zabieg praktycznie bezbolesny 

dr n. med. Adrian Smędowski, okulista

Konsultacja przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Pan doktor uprzejmie i bez pośpiechu udzielił mi wskazówek oraz odpowiedzi na moje pytania. Zasugerował dalsze postępowanie.

Wojciech Latos, gastrolog

Wspaniały lekarz, dokładnie wszystko tłumaczy, zna się na rzeczy, potrafi słuchać i nie spieszy się. Zawsze pełna poczekalnia pacjentów tylko potwierdza moją opinię. Polecam Pana doktora, bardzo mi pomógł.