Z ostatniej chwili

Zwiększona czujność w całym kraju

2020-01-23 12:36:49 informacje
img

W związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, na terenie całego kraju obowiązują pierwsze stopnie alarmowe ALFA i ALFA-CRP. Oznaczają one większą czujność służb i administracji publicznej w celu utrzymania bezpieczeństwa mieszkańców.

Wprowadzenie stopni alarmowych obowiązuje od czwartku 23 stycznia, od godz. 00.01 do środy 29 stycznia (23.59). Na terenie całego kraju obowiązują pierwsze, najniższe stopnie ALFA i ALFA-CRP. Wyjątkiem jest województwo małopolskie (miejsce uroczystości), gdzie obowiązuje stopień alarmowy BRAVO.

Co oznacza prowadzenie stopni alarmowych ALFA i ALFA-CRP?To, że służby oraz administracja publiczna zobowiązane są do zwiększenia czujności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego (w przypadku rozszerzenia CRP działania dotyczą cyberprzestrzeni). Wprowadzenie tych stopni nie wiąże się z realnym zagrożeniem i stosuje się je w przypadku możliwości wystąpienia potencjalnego ryzyka, którego nie da się przewidzieć.

Stopień BRAVO wprowadzany jest w przypadku zwiększonego i przewidywalnego ryzyka zagrożenia terrorystycznego, jednak nadal nie oznacza to konkretnych powodów do obaw, a dotyczy jedynie jeszcze większej czujności. Oprócz stopni ALFA i BRAVO, istnieją również stopnie CHARLIE i DELTA. Stosuje się, gdy zagrożenie atakiem terrorystycznym jest realne lub gdy taki atak już nastąpił.

W poniedziałek 27 stycznia w Oświęcimiu odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata, w tym blisko dwustu byłych więźniów.

 

Page generated in 0.0143 seconds.