Z ostatniej chwili

ZUS szkoli z e-akt

2019-01-22 13:15:35 informacje
img

ZUS szkoli z e-akt
Zaczęły obowiązywać zmiany w zasadach przechowywania akt pracowniczych. Jedną ze zmian, która obowiązuje od stycznia 2019 r., było wprowadzenie projektu e-akta, czyli skrócenie okresu przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej i możliwości przechowywania jej w formie elektronicznej. 31 stycznia ZUS w Tarnowskich Górach zaprasza na bezpłatne szkolenie z elektronizacji akt pracowniczych.
Szkolenie adresowane jest głównie do pracodawców i pracowników biur rachunkowych. Odbędzie się w budynku inspektoratu ZUS w Tarnowskich Górach (ul. Górniczek 4-8) w czwartek 31 stycznia o godz. 9.00. Zapisy na szkolenia - pod nr. telefonu 32 39 32 202. Następne szkolenie dopiero 14 lutego. 
Przypomnijmy: od stycznia 2019 r. obowiązują przepisy, które ułatwiają przechowywanie akt pracowniczych i obniżają związane z tym koszty. Pracodawca może zdecydować, w jakiej formie chce przechowywać dokumentację - papierowo czy elektronicznie. Ponadto dla wszystkich nowo zatrudnianych osób akta pracownicze jako pracodawca będzie przechowywał 10 lat, a nie 50 lat jak dotąd.
- W trakcie szkolenia wyjaśnimy, na czym polega projekt e-akta, jak zmienia się okres przechowywania dokumentacji pracowniczych, wskażemy, jakie zmiany zostaną wprowadzone w Programie Płatnik i e-Płatnik oraz na profilu płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) oraz przedstawimy nowe formularze, które obowiązują już od początku roku  - mówi Beata Kopczyńska,  regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
ZUS przypomina, że osoby, które nie pobrały jeszcze nowej wersji Płatnika, mają na to czas do 25 stycznia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uaktualnił program Płatnik i aplikację ePłatnik w związku z projektem e-akta i małą działalnością gospodarczą (MDG).

 

Page generated in 0.0139 seconds.