Z ostatniej chwili

ZUS pozytywnie rozpatrzył pierwsze wnioski z tarczy antykryzysowej

2020-04-08 10:39:11 informacje
img

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie rozpatrzył pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy antykryzysowej o świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych. Zgodził się także  odroczyć termin zapłaty składek – bez opłaty prolongacyjnej – w pierwszych złożonych w tej sprawie wnioskach. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski, w tym także z województwa śląskiego. 
Pierwsze 15 osób samozatrudnionych, w tym 3 przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, może spodziewać się wpływu na konta świadczenia postojowego w połowie miesiąca. Zawarte w ich wnioskach oświadczenia potwierdzają, że przedsiębiorcy spełnili warunki do wypłaty świadczenia – ich przychody spadły co najmniej o 15 proc. i w marcu były niższe od 15.595,74 zł.
- Świadczenia postojowe zostaną przekazane na wskazane rachunki bankowe w planowanym terminie wypłaty świadczeń, tj. 15 kwietnia. Byli to przedsiębiorcy z Warszawy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
* Odroczenie terminu bez opłaty prolongacyjnej
ZUS wyraził także pierwsze zgody na odroczenie terminu zapłaty składek. Dzięki przepisom Tarczy Antykryzysowej firmy nie zapłacą opłaty prolongacyjnej. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski: Białegostoku, Sosnowca, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Poznania i Szczecina.
Zwolnienie z opłacania składek nastąpi po terminie składania dokumentów rozliczeniowych za marzec, tj. po 15 kwietnia.
- Wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe można złożyć elektronicznie lub papierowo. Zachęcamy do korzystania z profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przy składaniu wniosku, to najwygodniejsza i najszybsza forma przekazania dokumentów. Można to zrobić z domowego komputera, dzięki czemu minimalizujemy kontakt z innymi osobami na zewnątrz - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Więcej informacji na temat form wsparcia dla przedsiębiorców można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

Page generated in 0.0176 seconds.