Z ostatniej chwili

Wkrótce tylko e-ZLA

2018-11-21 10:56:25 informacje
img

Już za kilkanaście dni, 1 grudnia, pacjenci nie otrzymają do ręki papierowego zwolnienia lekarskiego. Lekarz wyśle je pracodawcy zaraz po wprowadzeniu danych do systemu.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. Tylko w ubiegłym tygodniu blisko co drugie zwolnienie (47 proc.) w województwie śląskim było wystawione w formie elektronicznej. 
* Wygodnie i szybko
Zwolnienia na papierowym zielonym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze tylko do końca listopada 2018 r. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Elektroniczne zwolnienia lekarskie mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. 
Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Nie musi również pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA.
Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS, ma niemal natychmiastową informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Już ponad 91 proc. firm zatrudniających powyżej 5 pracowników posiada profil PUE ZUS i dzięki temu może przyjmować zwolnienie swoich pracowników on-line. Także prawie połowa małych firm (48 proc.) zatrudniających do 5 pracowników, ma taki profil, choć nie ma takiego obowiązku.
* Asystent pomoże
Lekarze coraz chętniej wystawiają e-zwolnienia, ponieważ od 23 października 2018 r. mogą upoważnić tzw. asystentów medycznych do wystawania e-zwolnień w swoim imieniu. Nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza będzie decydował, komu wypisać zwolnienie. - To lekarz decyduje o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny będzie mógł wprowadzić dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisać - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Warto podkreślić, że e-zwolnienia lekarskie są korzystne też dla pacjenta, który nie musi już w określonym czasie dostarczyć wydruku. Jednak trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, konieczne jest dostarczenie wniosków z grupy ZUS Z-3.

Page generated in 0.0221 seconds.