Z ostatniej chwili

W domu, na Mazury czy za granicę - gdzie Polacy spędzą majówkę?

2019-04-24 12:12:50 informacje
img

Polacy majówkę spędzą głównie w domu - wynika z badania Barometr Providenta. Ponad 60 proc. respondentów wskazało, że w długi weekend nie opuści swojego miejsca zamieszkania. 12 proc. wyjedzie w Polskę, a za granicę 2 proc. Tegoroczna majówka będzie nas kosztować średnio 420 zł.

Wyniki Barometru Providenta pokazują, że większość Polaków (63 proc.) planuje spędzić długi weekend w domu. Niemal co piąty badany w te dni zamierza odwiedzić swoją rodzinę lub znajomych, a 8 procent wskazało, że zaprosi do siebie na grilla przyjaciół. Majówkowe imprezy zdecydowanie najczęściej wyprawiają najmłodsi. Gości zaprosi aż 17 proc. respondentów w wieku 18-24 lata.

- Jak pokazują badania, wyjazdy majówkowe nie są aż tak popularne wśród Polaków. Podczas długiego weekendu za granicę wyjedzie zaledwie 2 proc. badanych – podkreśla Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska. –  Nieco popularniejsze są wycieczki po Polsce – na taką formę spędzenia wolnych dni zdecyduje się 12 proc. respondentów. Najchętniej obieranym kierunkiem majowych wypraw jest morze, gdzie pojedzie 5 proc. respondentów. W góry wybiera się 4 proc. ankietowanych, natomiast na Mazury – 3 proc. Co ciekawe, majówka nad jeziorem największą popularnością cieszy się wśród najmłodszych. Aż 11 proc. badanych w wieku 18-24 lata zamierza wyjechać na Mazury – dodaje Karolina Łuczak.

Ile wydamy na majówkę?

- Długi weekend to dla wielu Polaków okazja do odpoczynku w gronie najbliższych. Nie dziwi więc, że majówkę lubimy spędzić w domu lub w ogrodzie, urządzając tradycyjnego grilla  – mówi  Karolina Łuczak. –  Maj to także czas dużych wydatków związanych z przyjęciami komunijnymi czy nadchodzącymi wakacjami. Rezygnacja z majówkowego wyjazdu może pozwolić na przeznaczenie większej kwoty na wymarzony urlop.

Z badania wynika, że tegoroczna majówka będzie nas kosztować średnio 420 zł. Dużo większe wydatki na długi weekend planują mężczyźni, chcąc przeznaczyć na ten cel średnio ponad 460 zł. Kobiety swój budżet zamkną w kwocie 380 zł.

Wyraźne różnice w planowanych kosztach majówki widać także w poszczególnych grupach wiekowych. Najbardziej oszczędni są seniorzy, którzy wydadzą średnio 226 zł. Niewiele większą kwotę – ok. 294 zł –  chcą na ten cel przeznaczyć osoby w wieku 18-24 lata. Natomiast respondenci pomiędzy 35. a 44. rokiem życia planują wydatki niemal o 100 zł wyższe od średniej dla wszystkich badanych.

O badaniu Barometr Providenta

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala lepiej zrozumieć zachowania i decyzje finansowe konsumentów. Badanie zrealizowała firma Danae w dniach 5-10 kwietnia 2019 roku na ogólnopolskiej próbie n=961 Polaków w wieku 15+.

[Dostarczył infoWire.pl]

Page generated in 0.0113 seconds.