Z ostatniej chwili

Uwaga na upały!

2019-06-11 14:54:17 informacje
img

Prognozy meteorologiczne ostrzegają przed falą upałów, jaka w nadchodzących dniach może wystąpić w całym kraju. Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury Policja apeluje o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki dzieciach, osobach starszych i niepełnosprawnych. Nie pozostawiajmy ich w samochodach, bądź na otwartym terenie, gdzie grozi przegrzanie albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które, podobnie jak my, cierpią z powodu upałów.

Jak postępować w czasie upałów?

-  Rozsądnie korzystaj z urządzeń klimatyzacyjnych. Sprawdź, czy przewody urządzeń są właściwie izolowane i szczelne.

- Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń, np. stosując żaluzje w drzwiach i oknach.

 -  Oszczędzaj energię elektryczną. W okresie dużych upałów znacznie zwiększa się jej  zużycie na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

 -  Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli nie masz klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.

 -  Posiłki spożywaj lekkie i zbilansowane.

 -  Regularnie pij dużo wody mineralnej. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na niskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

 - Nie spożywaj napojów alkoholowych. Mimo że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

 - Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka odzież o jasnych kolorach odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

 -  Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV oraz nakrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

 - Na słońcu przebywaj jak najkrócej, opalaj się z rozsądkiem. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. 

- Przed opalaniem użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności.

 - Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Osoby z grupy wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza.

 -  Pamiętaj, że podczas upałów zwiększa się zagrożenie pożarowe - przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

Policja apeluje również: 

  • Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach - nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach czy na otwartym terenie, w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie!
  • Nie zapominajmy też o zwierzętach - one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

Konsekwencjami zbyt długiego wystawiania się na działanie słońca są:

  • oparzenie słoneczne - uszkodzenie skóry, a także w zależności od stopni oparzenia, głębiej położonych tkanek wskutek działania promieni słonecznych UV. Symptomy: ból (nieokreślony), gorączka, nudności, pęcherze, pieczenie, sucha skóra, swędząca zmiana barwnikowa na skórze, swędzące pęcherze, świąd skóry, zaczerwienienie skóry.
  • Przegrzanie organizmu (udar cieplny) - nadmierne wystawienie organizmu na szkodliwy wpływ ciepła, zwłaszcza w warunkach dużej wilgotności, może spowodować poważne zaburzenia regulacji ciepła w organizmie. Przyczyną przegrzania może być długotrwałe wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej lub przebywanie w wysokiej temperaturze. Objawy: osłabienie, ból i zawroty głowy, wzmożone pragnienie, nudności i wymioty, skurcze mięśni, zwłaszcza brzucha i nóg, wzrost temperatury ciała, czasem zdarza się też utrata przytomności.

Page generated in 0.0087 seconds.